ST STM32L151RBT7ATR
Manufacturer No:
STM32L151RBT7ATR
Manufacturer:
Package:
64-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 3V 64-LQFP
STM32L151RBT7ATR Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Package / Case
- 64-LQFP
- Operating Temperature
- -40°C~105°C TA
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Series
- STM32L1
- 64
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Terminal Position
- QUAD
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L151RBT7ATR.
STM32L151RBT7ATR Overview
A 64-LQFP package is included. In total, it has 51 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~105°C TA. STM32L1 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 128KB 128K x 8. There is a ARM® Cortex®-M3 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 64 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. STM32L151 is the base part number that you can use to find alternatives. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 32MHz.