ST STM32L151RBT7A
ST STM32L151RBT7A
ST STM32L151RBT7A
Manufacturer No:
STM32L151RBT7A
Package:
64-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32L151RBT7A Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
  • 64-LQFP
  • Number of Pins
  • 64
  • Operating Temperature
  • -40°C~105°C TA
  • Series
  • STM32L1
  • Number of Terminations
  • 64
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
STM32L151RBT7A Overview
The package is 64-LQFP-shaped. There are 51 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~105°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32L1 series of electrical components. Having a size of 128KB 128K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number STM32L151, you will be able to find alternatives for the part. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 64 pins are accessible.