ST STM32L151R6H6
ST STM32L151R6H6
ST STM32L151R6H6
Manufacturer No:
STM32L151R6H6
Manufacturer:
ST
Package:
64-TFBGA
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 64 Pin 32MHz 3V 64-TFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32L151R6H6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 64-TFBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 64
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32L1
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 64
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
  • 339mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 32MHz
  • Base Part Number
  • STM32L151
STM32L151R6H6 Overview
The package is 64-TFBGA-shaped. There are 51 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32L1 series of electrical components. Having a size of 32KB 32K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 64 has 64 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 32kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number STM32L151, you will be able to find alternatives for the part. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. On the chip, 64 pins are accessible. In total, there are 8 timers/counters on the device. The pin count is 64. There is an embedded the CORTEX-M3 CPU family inside the device, which makes it a powerful device. In addition, it comes with a ARM core architecture. The ADC channel count on this device totals up to 20 channels. In order for the device to function, it uses 6 PWM channels. 2 I2C channels are integrated by the part.