ST STM32L151CBU6
ST STM32L151CBU6
ST STM32L151CBU6
Manufacturer No:
STM32L151CBU6
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 48 Pin 32MHz 3V 48-UFQFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
STM32L151CBU6 Information
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
  • 48-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 48
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Series
  • STM32L1
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Number of Terminations
  • 48
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
  • 339mW
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3V