ST STM32L072RZH6
ST STM32L072RZH6
ST STM32L072RZH6
Manufacturer No:
STM32L072RZH6
Package:
64-TFBGA
Description:
192KB 192K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L072 64 Pin 3V 64-TFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32L072RZH6 Information
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
  • 64-TFBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 64
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Series
  • STM32L0
  • Number of Terminations
  • 64
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L072RZH6.
STM32L072RZH6 Overview
This Microcontroller comes in a 64-TFBGA package. This Microcontroller has 51 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in STM32L0 Series. The size of the program memory of Microcontroller is 192KB 192K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M0+ Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 64 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. You can find alternatives through the base part number STM32L072. The device works in YES PWM channels. The pin number of the component remains 64. It is at 32MHz clock frequency.