ST STM32L071KBU3
Manufacturer No:
STM32L071KBU3
Manufacturer:
Package:
UFQFPN-32
Description:
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 128-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
STM32L071KBU3 Information
- Type
- Parameter
- RoHS Status
- RoHS Compliant
- Part Life Cycle Code
- Active
- Ihs Manufacturer
- STMICROELECTRONICS
- Package Description
- UFQFPN-32
- Reach Compliance Code
- compliant
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Factory Lead Time
- 15 Weeks
- Samacsys Manufacturer
- STMicroelectronics
- Has ADC
- Parameter
- Bit Size
- 32
- Boundary Scan
- NO
- CPU Family
- CORTEX-M0
- Clock Frequency-Max
- 32 MHz
- DAC Channels
- NO
- DMA Channels
- YES
- JESD-30 Code
- S-XQCC-N32
- JESD-609 Code
- e4
- Length
- 5 mm
- Moisture Sensitivity Level
- 3
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L071KBU3.
Datasheets:
STM32L071KBU3 Overview
A 32-UFQFN Exposed Pad package is included. The board has 23 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. A STM32L0 series electrical component is used in this application. Having a size of 128KB 128K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. The ARM® Cortex®-M0+ Core Processor powers the device and is one of its key features. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. During the manufacturing process, 32 terminations were applied to the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. An output voltage of 3V volts is available for this Microcontroller chip. A total of YES DMA channels are available on MCU chip. The part owns 128kB memory size. STM32L071 is the base part number that you can use to find alternatives. An effective performance can be achieved at a frequency of 32MHz. Using YES PWM channels, the device works. There is an integrated ARM core architecture in it.