ST STM32L071K8U6
Manufacturer No:
STM32L071K8U6
Manufacturer:
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L071 3V 32-UFQFN Exposed Pad
STM32L071K8U6 Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 32-UFQFN Exposed Pad
- Surface Mount
- YES
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Packaging
- Tray
- Series
- STM32L0
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Type
- Parameter
- Number of Terminations
- 32
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- QUAD
- Terminal Form
- NO LEAD
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- NOT SPECIFIED
- Base Part Number
- STM32L071
- JESD-30 Code
- S-XQCC-N32
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L071K8U6.
STM32L071K8U6 Overview
There is a 32-UFQFN Exposed Pad package available. The board has 23 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32L0-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 64KB 64K x 8. Powered by a ARM® Cortex®-M0+ Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 32. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of YES DMA channels are available. There are a number of alternatives to the base part number STM32L071 that you can find. Using YES PWM channels, the device works. As far as the clock frequency is concerned, it operates at 32MHz clock speed.