STMicroelectronics STM32L053C8U6TR
Manufacturer No:
STM32L053C8U6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, USB, LCD
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32L053C8U6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.65
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M0+
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Industrial
  • Type
  • Parameter
  • Package Name
  • UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.65
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M0+
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32L053C8U6TR.
Data sheet:
Material Declaration:
The ultra-low-power STM32L053x6/8 microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (up to 64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L053x6/8 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
Key features
  • Ultra-low-power platform
    • 1.65 V to 3.6 V power supply
    • -40 to 125 °C temperature range
    • 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
    • 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
    • 0.8 μA Stop mode + RTC + 8 KB RAM retention
    • 88 μA/MHz in Run mode
    • 3.5 μs wakeup time (from RAM)
    • 5 μs wakeup time (from Flash memory)
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
    • From 32 kHz up to 32 MHz max.
    • 0.95 DMIPS/MHz
  • Memories
    • Up to 64 KB Flash memory with ECC
    • 8KB RAM
    • 2 KB of data EEPROM with ECC
    • 20-byte backup register
    • Sector protection against R/W operation
  • Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
  • Reset and supply management
    • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
    • Ultra-low-power POR/PDR
    • Programmable voltage detector (PVD)
  • Clock sources
    • 1 to 25 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
    • Internal low-power 37 kHz RC
    • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
    • PLL for CPU clock
  • Pre-programmed bootloader
    • USART, SPI supported
  • Development support
    • Serial wire debug supported
  • LCD driver for up to 8×28segments
    • Support contrast adjustment
    • Support blinking mode
    • Step-up converted on board
  • Rich Analog peripherals
    • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
    • 12-bit 1 channel DAC with output buffers (down to 1.8 V)
    • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)