ST STM32L051K6
ST STM32L051K6
ST STM32L051K6
Manufacturer No:
STM32L051K6
Manufacturer:
ST
Package:
Description:
Microcontroller 3V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32L051K6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Terminations
  • 32
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Type
  • Parameter
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
  • S-PQCC-N32
  • Operating Temperature (Max)
  • 85°C
  • Operating Temperature (Min)
  • -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 3.6V
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
  • 1.8V
  • Number of I/O
  • 27
  • Speed
  • 32 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
  • MICROCONTROLLER, RISC
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L051K6.
STM32L051K6  Description
The access line ultra-low-power STM32L051K6 microcontroller incorporates the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals. STM32L051K6 Microcontroller provides high power efficiency for a wide range of performance. STMicroelectronics STM32L051K6 Microcontroller is achieved with a wide choice of internal and external clock sources, an internal voltage adaptation, and several low-power modes.
STM32L051K6  Features
Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40 to 125 °C temperature range
– 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 0.8 μA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM
retention
– 88 μA/MHz in Run mode
– 3.5 μs wakeup time (from RAM)
– 5 μs wakeup time (from Flash memory)
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M0+ with MPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max.
– 0.95 DMIPS/MHz
Memories
– Up to 64-Kbyte Flash memory with ECC
– 8-Kbyte RAM
– 2 Kbytes of data EEPROM with ECC
– 20-byte backup register
– Sector protection against R/W operation
Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset)
with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
Clock sources
– 1 to 25 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High-speed internal 16 MHz factory-trimmed RC
(+/- 1%)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to
4.2 MHz RC