ST STM32L031C6T7D
Manufacturer No:
STM32L031C6T7D
Manufacturer:
Package:
48-LQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L031 32MHz 1.8V 48-LQFP
STM32L031C6T7D Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 48-LQFP
- Surface Mount
- YES
- Operating Temperature
- -40°C~105°C TA
- Packaging
- Tray
- Series
- STM32L0
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Type
- Parameter
- Number of Terminations
- 48
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- QUAD
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 1.8V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
- Frequency
- 32MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L031C6T7D.
STM32L031C6T7D Overview
Packaged in a 48-LQFP format. A total of 38 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~105°C TA. A STM32L0 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 32KB 32K x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M0+ Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 48 terminations on the IC chip, which means there are 48 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 1.8V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 32kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32L031 to find them. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. It is equipped with a ARM core architecture which is integrated into it.