ST STM32L011K4U6TR
Manufacturer No:
STM32L011K4U6TR
Manufacturer:
Package:
UFQFPN-32
Description:
Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 16-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU
STM32L011K4U6TR Information
- Type
- Parameter
- RoHS Status
- RoHS Compliant
- Part Life Cycle Code
- Active
- Ihs Manufacturer
- STMICROELECTRONICS
- Package Description
- UFQFPN-32
- Reach Compliance Code
- compliant
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Factory Lead Time
- 15 Weeks
- Samacsys Manufacturer
- STMicroelectronics
- Has ADC
- YES
- Type
- Parameter
- Bit Size
- 32
- Boundary Scan
- NO
- CPU Family
- CORTEX-M0
- Clock Frequency-Max
- 32 MHz
- DAC Channels
- NO
- DMA Channels
- YES
- Format
- FIXED POINT
- Integrated Cache
- JESD-30 Code
- S-XQCC-N32
- Length
- 5 mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32L011K4U6TR.
Datasheets:
STM32L011K4U6TR Overview
A 32-UFQFN Exposed Pad package is included. In total, it has 28 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32L0 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 16KB 16K x 8. There is a ARM® Cortex®-M0+ Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 32 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. STM32L011 is the base part number that you can use to find alternatives. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 32MHz.