ST STM32L011G3U6
ST STM32L011G3U6
ST STM32L011G3U6
Manufacturer No:
STM32L011G3U6
Manufacturer:
ST
Package:
28-UFQFN
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L011 3V 28-UFQFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32L011G3U6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 28-UFQFN
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32L0
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 28
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
  • STM32L011
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 3.6V
STM32L011G3U6 Overview
In a 28-UFQFN package, the MCU is available. 24 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32L0 series components make up this electrical component. 8KB 8K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M0+ Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. The base part number STM32L011 can be used to find alternatives. The device works in YES PWM channels. A 32MHz-clock frequency is used to operate it.