STMicroelectronics STM32G484VET6TR
Manufacturer No:
STM32G484VET6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
Mainstream Arm Cortex-M4 MCU 170 MHz with 512 Kbytes of Flash memory, Math Accelerator, HR Timer, High Analog level integration, Crypto
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32G484VET6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.71
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M4
  • ECCN US
  • 5A992.c
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Industrial
  • Type
  • Parameter
  • Package Name
  • LQFP 100 14x14x1.4 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.71
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M4
  • ECCN US
  • 5A992.c
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32G484VET6TR.
The STM32G484xE devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core. They operate at a frequency of up to 170 MHz.
These devices embed high-speed memories (up to 512 Kbytes of flash memory, and 128 Kbytes of SRAM), a flexible external memory controller (FSMC) for static memories (for devices with packages of 100 pins and more), a Quad-SPI flash memory interface, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
They also feature standard and advanced communication interfaces such as:
- Four I2Cs
- Four SPIs multiplexed with two half duplex I2Ss
- Three USARTs, two UARTs and one low-power UART.
- Three FDCANs
- One SAI
- USB device
- UCPD
The STM32G484xE devices embed an AES.
The devices operate in the -40 to +85 °C (+105 °C junction) and -40 to +125 °C (+130 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
The STM32G484xE family offers 8 packages from 48-pin to 128-pin.
Key features
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 170 MHz with 213 DMIPS, MPU, DSP instructions
  • Operating conditions:
    • VDD, VDDA voltage range: 1.71 V to 3.6 V
  • Mathematical hardware accelerators
    • CORDIC for trigonometric functions acceleration
    • FMAC: filter mathematical accelerator
  • Memories
    • 96 Kbytes of SRAM, with hardware parity check implemented on the first 32 Kbytes
    • Quad-SPI memory interface
  • Reset and supply management
    • Power-on/power-down reset (POR/PDR/BOR)
    • Programmable voltage detector (PVD)
    • Low-power modes: sleep, stop, standby and shutdown
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • Clock management
    • 4 to 48 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz oscillator with calibration
    • Internal 16 MHz RC with PLL option (± 1%)
    • Internal 32 kHz RC oscillator (± 5%)
  • Up to 107 fast I/Os
    • All mappable on external interrupt vectors
    • Several I/Os with 5 V tolerant capability
  • Interconnect matrix
  • 16-channel DMA controller
  • 5 x 12-bit ADCs 0.25 µs, up to 42 channels. Resolution up to 16-bit with hardware oversampling, 0 to 3.6 V conversion range
  • 7 x 12-bit DAC channels
    • 3 x buffered external channels 1 MSPS
    • 4 x unbuffered internal channels 15 MSPS
  • 7 x ultra-fast rail-to-rail analog comparators
  • 6 x operational amplifiers that can be used in PGA mode, all terminals accessible
  • Internal voltage reference buffer (VREFBUF) supporting three output voltages (2.048 V, 2.5 V, 2.9 V)
  • 17 timers:
    • 1 x 16-bit timer with 2 x IC/OCs, one OCN/PWM, dead time generation and emergency stop
    • 2 x 16-bit timers with IC/OC/OCN/PWM, dead time generation and emergency stop
    • 2 x watchdog timers (independent, window)
    • 1 x SysTick timer: 24-bit downcounter
    • 2 x 16-bit basic timers
    • 1 x low-power timer
  • Calendar RTC with alarm, periodic wakeup from stop/standby
  • Communication interfaces
    • 3 x FDCAN controller supporting flexible data rate
    • 4 x I2C Fast mode plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, SMBus/PMBus, wakeup from stop