STMicroelectronics STM32G050C8T6
Manufacturer No:
STM32G050C8T6
Description:
Mainstream Value line, Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 18 Kbytes RAM, 64 MHz CPU, 2x USART, timers, ADC, comm. I/F, 2-3.6V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32G050C8T6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Series
  • STM32G0
  • Packaging
  • Tray
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Connectivity
  • I2C, IrDA, LINbus, SPI, SmartCard, UART/USART
  • Core Processor
  • ARM® Cortex®-M0+
  • Core Size
  • 32-Bit
  • Data Converters
  • A/D 12b SAR
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Type
  • Parameter
  • Oscillator Type
  • External, Internal
  • Package / Case
  • 48-LQFP
  • Peripherals
  • Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
  • 64KB (64K x 8)
  • Program Memory Type
  • FLASH
  • RAM Size
  • 18K x 8
  • Speed
  • 64MHz
  • Supplier Device Package
  • 48-LQFP (7x7)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 2V ~ 3.6V
  • ExportControlClassNumber
  • 3A991A2
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32G050C8T6.
Data sheet:
Material Declaration:
The STM32G050x6/x8 mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 85°C and with supply voltages from 2.0 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 20 to 48 pins.
Key features
  • Includes ST state-of-the-art patented technology
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
  • -40°C to 85°C operating temperature
  • Memories
    • Up to 64 Kbytes of flash memory with protection
    • 18 Kbytes of SRAM (16 Kbytes with HW parity check)
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
    • Voltage range: 2.0 V to 3.6 V
    • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
    • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • Clock management
    • 4 to 48 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz crystal oscillator with calibration
    • Internal 16 MHz RC with PLL option
    • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
  • Up to 44 fast I/Os
    • All mappable on external interrupt vectors
    • Multiple 5 V-tolerant I/Os
  • 7-channel DMA controller with flexible mapping
  • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
    • Up to 16-bit with hardware oversampling
    • Conversion range: 0 to 3.6V
  • 14 timers(two 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and five 16-bit general-purpose, two basic 16-bit, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer