STMicroelectronics STM32G031C8T6TR
Manufacturer No:
STM32G031C8T6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
Mainstream Arm Cortex-M0+ MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 8 Kbytes RAM, 64 MHz CPU, 2x USART, timers, ADC, comm. I/F, 1.7-3.6V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32G031C8T6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Series
  • STM32G0
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Connectivity
  • I2C, IrDA, LINbus, SPI, SmartCard, UART/USART
  • Core Processor
  • ARM® Cortex®-M0+
  • Core Size
  • 32-Bit
  • Data Converters
  • A/D 19x12b SAR
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of I/O
  • 44
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Package / Case
  • 48-LQFP
  • Peripherals
  • Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
  • 64KB (64K x 8)
  • Program Memory Type
  • FLASH
  • RAM Size
  • 8K x 8
  • Speed
  • 64MHz
  • Supplier Device Package
  • 48-LQFP (7x7)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 1.7V ~ 3.6V
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32G031C8T6TR.
The STM32G031x4/x6/x8 mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
The devices operate within ambient temperatures from -40 to 125°C and with supply voltages from 1.7 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes, low-power timers and low-power UART, allows the design of low-power applications.
VBAT direct battery input allows keeping RTC and backup registers powered.
The devices come in packages with 8 to 48 pins.
Key features
  • Includes ST state-of-the-art patented technology
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
  • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature
  • Memories
    • Up to 64 Kbytes of flash memory with protection and securable area
    • 8 Kbytes of SRAM with HW parity check
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
    • Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
    • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
    • Programmable Brownout reset (BOR)
    • Programmable voltage detector (PVD)
    • Low-power modes:Sleep, Stop, Standby, Shutdown
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • Clock management
    • 4 to 48 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz crystal oscillator with calibration
    • Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
    • Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
  • Up to 44 fast I/Os
    • All mappable on external interrupt vectors
    • Multiple 5 V-tolerant I/Os
  • 5-channel DMA controller with flexible mapping
  • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 16 ext. channels)
    • Up to 16-bit with hardware oversampling
    • Conversion range: 0 to 3.6V
  • 11 timers (one 128 MHz capable): 16-bit for advanced motor control, one 32-bit and four 16-bit general-purpose, two low-power 16-bit, two watchdogs, SysTick timer