STMicroelectronics STM32F732VET6TR
Manufacturer No:
STM32F732VET6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
High-performance and DSP with FPU, Arm Cortex-M7 MCU with 512 Kbytes of Flash memory, 216 MHz CPU, Art Accelerator, L1 cache, SDRAM
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32F732VET6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.7
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M7
  • ECCN US
  • 5A992.c
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Industrial
  • Type
  • Parameter
  • Package Name
  • LQFP 100 14x14x1.4 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 1.7
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M7
  • ECCN US
  • 5A992.c
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32F732VET6TR.
Data sheet:
Material Declaration:
The STM32F732xx and STM32F733xx devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 216 MHz frequency. The Cortex®-M7 core features a single floating point unit (SFPU) precision which supports Arm® single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances the application security.
Key features
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M7 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) and L1-cache: 8 Kbytes of data cache and 8 Kbytes of instruction cache, allowing 0-wait state execution from embedded Flash memory and external memories, frequency up to 216 MHz, MPU, 462 DMIPS/2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) and DSP instructions.
  • Memories
    • 528 bytes of OTP memory
  • Dual mode Quad-SPI
  • Clock, reset and supply management
    • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR, PVD and BOR
    • Dedicated USB power
    • 4-to-26 MHz crystal oscillator
    • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Internal 32 kHz RC with calibration
  • Low-power
    • Sleep, Stop and Standby modes
    • VBAT supply for RTC, 32×32 bit backup registers + 4 Kbytes of backup SRAM
  • 3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
  • 2×12-bit D/A converters
  • Up to 18 timers: up to thirteen 16-bit (1x low- power 16-bit timer available in Stop mode) and two 32-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWMs or pulse counter and quadrature (incremental) encoder inputs. All 15 timers running up to 216 MHz. 2x watchdogs, SysTick timer
  • General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
  • Debug mode
    • SWD and JTAG interfaces
    • Cortex®-M7 Trace Macrocell™
  • Up to 140 I/O ports with interrupt capability
    • Up to 136 fast I/Os up to 108 MHz
    • Up to 138 5 V-tolerant I/Os