ST STM32F730I8K6
ST STM32F730I8K6
ST STM32F730I8K6
Manufacturer No:
STM32F730I8K6
Manufacturer:
ST
Package:
201-UFBGA
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M7 32-Bit Microcontroller STM32F7 Series STM32F730 3V 201-UFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32F730I8K6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 201-UFBGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32F7
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 176
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • Base Part Number
  • STM32F730
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
  • 1.7V
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Number of I/O
  • 138
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F730I8K6.
STM32F730I8K6 Description
The high-performance Arm? Cortex?-M7 32-bit RISC processor that powers the STM32F730x8 devices operates at a frequency of up to 216 MHz. A single floating point unit (SFPU) precision found in the Cortex?-M7 core supports Arm? single-precision data-processing instructions and data formats. Additionally, it incorporates a memory protection unit (MPU) that improves program security together with the whole range of DSP instructions.
STM32F730I8K6 Features
  • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
  • POR, PDR, PVD and BOR
  • Dedicated USB power
  • 4-to-26 MHz crystal oscillator
  • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 32 kHz RC with calibration