ST STM32F411VET6
ST STM32F411VET6
ST STM32F411VET6
Manufacturer No:
STM32F411VET6
Manufacturer:
ST
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F411 100 Pin 100MHz 3.3V 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32F411VET6 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Weight
  • 1.319103g
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32F4
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
  • 465mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Frequency
  • 100MHz
STM32F411VET6 Description
The STM32F411VET6 device is based on a high-performance ARM Cortex - M4 32-bit RISC core and operates at up to 100 MHz. The Cortex - M4 kernel uses floating point unit (FPU) single precision and supports all ARM single precision data processing instructions and data types. It also implements a complete set of DSP instructions and memory protection unit (MPU) to enhance the security of the application. STM32F411xC/XE belongs to the STM32 Dynamic Efficiency batch product line, which combines energy efficiency, performance and integration, while adding a new and innovative feature called batch acquisition mode, which saves more power during data batch processing. STM32F411xC/Xe integrates high-speed embedded memory (up to 512 kilobytes of flash memory, 128 kilobytes of SRAM), as well as various enhanced iCandle O and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
STM32F411VET6  Features
? Dynamic Efficiency Line with BAM (Batch
Acquisition Mode)
? 1.7 V to 3.6 V power supply
? - 40°C to 85/105/125 °C temperature range
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator?) allowing 0-wait state execution
from Flash memory, frequency up to 100 MHz,
memory protection unit,
125 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1),
and DSP instructions
? Memories
? Up to 512 Kbytes of Flash memory
? 128 Kbytes of SRAM
? Clock, reset and supply management
? 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
? POR, PDR, PVD and BOR
? 4-to-26 MHz crystal oscillator
? Internal 16 MHz factory-trimmed RC
? 32 kHz oscillator for RTC with calibration
? Internal 32 kHz RC with calibration
? Power consumption
? Run: 100 ?A/MHz (peripheral off)
? Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup
time): 42 ?A Typ @ 25C; 65 ?A max
@25 °C
? Stop (Flash in Deep power down mode,
slow wakeup time): down to 9 ?A @ 25 °C;
28 ?A max @25 °C
? Standby: 1.8 ?A @25 °C / 1.7 V without
RTC; 11 ?A @85 °C @1.7 V
? VBAT supply for RTC: 1 ?A @25 °C
? 1×12-bit, 2.4 MSPS A/D converter: up to 16
channels
? General-purpose DMA: 16-stream DMA
controllers with FIFOs and burst support
? Up to 11 timers: up to six 16-bit, two 32-bit
timers up to 100 MHz, each with up to four