ST STM32F303VEH7TR
Manufacturer No:
STM32F303VEH7TR
Manufacturer:
Package:
100-UFBGA
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F303 3.3V 100-UFBGA
STM32F303VEH7TR Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Package / Case
- 100-UFBGA
- Operating Temperature
- -40°C~105°C TA
- Series
- STM32F3
- Number of Terminations
- 100
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- HTS Code
- Subcategory
- Microcontrollers
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3.3V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F303VEH7TR.
STM32F303VEH7TR Overview
The package is 100-UFBGA-shaped. There are 84 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~105°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32F3 series of electrical components. Having a size of 512KB 512K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M4 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Using the base part number STM32F303, you will be able to find alternatives for the part. Devices work in YES PWM channels. There is an embedded the CORTEX-M4F CPU family inside the device, which makes it a powerful device. As far as its frequency goes, it operates according to a 32MHz clock.