ST STM32F303VEH7
Manufacturer No:
STM32F303VEH7
Manufacturer:
Package:
100-UFBGA
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F303 3.3V 100-UFBGA
STM32F303VEH7 Information
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Package / Case
- 100-UFBGA
- Operating Temperature
- -40°C~105°C TA
- Series
- STM32F3
- Number of Terminations
- 100
- Type
- Parameter
- Subcategory
- Microcontrollers
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Supply Voltage
- 3.3V
- Terminal Pitch
- 0.5mm
- Reach Compliance Code
- compliant
- Base Part Number
- STM32F303
- JESD-30 Code
- S-PBGA-B100
- Qualification Status
- Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F303VEH7.
STM32F303VEH7 Overview
The package has a 100-UFBGA shape. With 84 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~105°C TA range are measured by this Microcontroller. The STM32F3 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 512KB 512K x 8. There's a ARM® Cortex®-M4 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 100 terminations on the IC chip. 32-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number STM32F303 by using the part number search tool. There are a total of YES channels in the device. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the CORTEX-M4F CPU. The clock frequency is 32MHz.