ST STM32F303VEH6
ST STM32F303VEH6
ST STM32F303VEH6
Manufacturer No:
STM32F303VEH6
Package:
100-UFBGA
Description:
Mainstream Mixed signals MCUs Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU, 512 Kbytes of Flash memory, 72 MHz CPU, MPU, CCM, 12-bit ADC 5 MSPS, PGA, comparators
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32F303VEH6 Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • STMICROELECTRONICS
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • Factory Lead Time
  • 13 Weeks
  • Samacsys Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Has ADC
  • YES
  • Address Bus Width
  • 8
  • Bit Size
  • 32
  • CPU Family
  • CORTEX-M4F
  • Type
  • Parameter
  • Clock Frequency-Max
  • 32 MHz
  • DMA Channels
  • YES
  • External Data Bus Width
  • 16
  • JESD-30 Code
  • S-PBGA-B100
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Length
  • 7 mm
  • Moisture Sensitivity Level
  • 3
  • Number of I/O Lines
  • 40
  • Number of Terminals
  • 100
  • On Chip Program ROM Width
  • 8
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F303VEH6.
STM32F303VEH6 Overview
The package is 100-UFBGA-shaped. There are 84 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the STM32F3 series of electrical components. Having a size of 512KB 512K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M4 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 512kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number STM32F303, you will be able to find alternatives for the part. Using a 72MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 100 pins are accessible. There is an embedded the CORTEX-M4F CPU family inside the device, which makes it a powerful device.