ST STM32F301K8U7
ST STM32F301K8U7
ST STM32F301K8U7
Manufacturer No:
STM32F301K8U7
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F301 32 Pin 72MHz 32-UFQFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32F301K8U7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 32-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 32
  • Operating Temperature
  • -40°C~105°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32F3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Frequency
  • 72MHz
  • Base Part Number
  • STM32F301
  • Interface
  • I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
  • 64kB
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Number of I/O
  • 24
  • RAM Size
  • 16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 2V~3.6V
  • Core Processor
  • ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
  • DMA, I2S, POR, PWM, WDT
STM32F301K8U7 Overview
Packaged in a 32-UFQFN Exposed Pad format. A total of 24 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~105°C TA. A STM32F3 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 64KB 64K x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M4 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. There is 64kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32F301 to find them. At a frequency of 72MHz, Microcontroller can operate efficiently. Chips have 32 pins. It is equipped with a ARM core architecture which is integrated into it.