ST STM32F301K8T6
ST STM32F301K8T6
ST STM32F301K8T6
Manufacturer No:
STM32F301K8T6
Package:
32-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series 3.3V 32-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32F301K8T6 Information
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 32-LQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Series
  • STM32F3
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 32
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Type
  • Parameter
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.8mm
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
  • 3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
  • 2V
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Number of I/O
  • 25
  • Speed
  • 72MHz
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F301K8T6.
STM32F301K8T6 Overview
Packaged in a 32-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 25 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32F3 series includes this electrical component. There is 64KB 64K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M4 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 32 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. There are YES PWM channels on the device. The clock function of this device is based on a 32MHz-frequency.