ST STM32F103V8H6
ST STM32F103V8H6
ST STM32F103V8H6
Manufacturer No:
STM32F103V8H6
Package:
LFBGA-100
Description:
Description: Mainstream Performance line, Arm Cortex-M3 MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 72 MHz CPU, motor control, USB and CAN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32F103V8H6 Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • STMICROELECTRONICS
  • Part Package Code
  • BGA
  • Package Description
  • LFBGA-100
  • Pin Count
  • 100
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 13 Weeks
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Has ADC
  • YES
  • Bit Size
  • 32
  • CPU Family
  • CORTEX-M3
  • Clock Frequency-Max
  • 16 MHz
  • DAC Channels
  • NO
  • DMA Channels
  • YES
  • JESD-30 Code
  • S-PBGA-B100
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Length
  • 10 mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F103V8H6.
STM32F103V8H6 Description
The high-performance ARM CortexTM-M3 32-bit RISC core, operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 20 Kbytes), and a wide range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses are all included in the STM32F103x8 and STM32F103xB performance line family. All of the devices have up to two I2Cs and SPIs, three USARTs, a USB port, and a CAN, as well as conventional and sophisticated communication interfaces: two 12-bit ADCs, three general-purpose 16-bit timers, and one PWM timer. Operating voltage range for the STM32F103xx medium-density performance line family is 2.0 to 3.6 V.
STM32F103V8H6 Features
  • Up to 2 x I2C interfaces (SMBus/PMBus)
  • Up to 3 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
  • Up to 2 SPIs (18 Mbit/s)
  • CAN interface (2.0B Active)
  • USB 2.0 full-speed interface
  • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
  • POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
  • 4-to-16 MHz crystal oscillator
  • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
  • Internal 40 kHz RC
  • PLL for CPU clock
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration