ST STM32F102C6T6A
ST STM32F102C6T6A
ST STM32F102C6T6A
Manufacturer No:
STM32F102C6T6A
Manufacturer:
ST
Package:
48-LQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F102 48 Pin 48MHz 48-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32F102C6T6A Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 48-LQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 48
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32F1
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 48
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
  • 363mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F102C6T6A.
STM32F102C6T6A                 Description
The STM32F102xx medium-density USB access line incorporates the high-performance Arm? Cortex?-M3 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory of 16 or 32 Kbytes and SRAM of 4 or 6 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (one I2C, one SPI, one USB and two USARTs), one 12-bit ADC and two general-purpose 16-bit timers. The STM32F102xx family operates in the ?40 to +85 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
STM32F102C6T6A              Features
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M3 CPU
? 48 MHz maximum frequency,
1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
performance at 0 WS memory access
? Single-cycle multiplication and hardware
division
? Memories
? 16 or 32 Kbytes of Flash memory
? 4 or 6 Kbytes of SRAM
? Clock, reset and supply management
? 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
? POR, PDR and programmable voltage
detector (PVD)
? 4 to 16 MHz crystal oscillator
? Internal 8 MHz factory-trimmed RC
? Internal 40 kHz RC
? PLL for CPU clock
? 32 kHz oscillator for RTC with calibration
? Low power
? Sleep, Stop and Standby modes
? VBAT supply for RTC and backup registers
? Debug mode
? Serial wire debug (SWD) and JTAG
interfaces
? DMA
? 7-channel DMA controller
? Peripherals supported: timers, ADC, SPIs,
I
2Cs and USARTs
? 1 × 12-bit, 1.2 ?s A/D converter (up to 16
channels)
? Conversion range: 0 to 3.6 V
? Temperature sensor
? Up to 51 fast I/O ports
? 37/51 I/Os all mappable on 16 external
interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant