ST STM32F100VET6BTR
ST STM32F100VET6BTR
ST STM32F100VET6BTR
Manufacturer No:
STM32F100VET6BTR
Manufacturer:
ST
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F100 24MHz 3.3V 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
STM32F100VET6BTR Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • STM32F1
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 100
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F100VET6BTR.
STM32F100VET6BTR Overview
Packaged in a 100-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 80 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The STM32F1 series includes this electrical component. There is 512KB 512K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a ARM® Cortex®-M3 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 100 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 512kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32F100. In the case of 24MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. 100 pins are counted on this board. This device is embedded with a CORTEX-M3 processor family, which is a powerful and efficient CPU. With ARM core architecture, it offers high performance.