ST STM32F100VET6B
ST STM32F100VET6B
ST STM32F100VET6B
Manufacturer No:
STM32F100VET6B
Manufacturer:
ST
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F100 100 Pin 24MHz 100-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32F100VET6B Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 100-LQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • STM32F1
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
  • 434mW
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F100VET6B.
STM32F100VET6B Overview
In a 100-LQFP package, the MCU is available. 80 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F1 series components make up this electrical component. 512KB 512K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. 512kB is the memory size of the part. The base part number STM32F100 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 24MHz. Located on the chip are 100 pins. The clock has 11 timers or counters on it. There are 100 pins on it. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 16 channels of ADC are available on this device. The device uses 6 PWM channels. There are 2 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.