STMicroelectronics STM32F091RBT6TR
Manufacturer No:
STM32F091RBT6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
Mainstream Arm Cortex-M0 Access line MCU with 128 Kbytes of Flash memory, 48 MHz CPU, CAN and CEC functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STM32F091RBT6TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 2.0
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M0
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Industrial
  • Type
  • Parameter
  • Package Name
  • LQFP 64 10x10x1.4 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 2.0
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Operating Temp Min Celsius
  • Operating Temp Max Celsius
  • 85.0
  • Core
  • Arm Cortex-M0
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32F091RBT6TR.
Data sheet:
The STM32F091xB/xC microcontrollers incorporate the high-performance ARM®Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at up to 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 256 Kbytes of Flash memory and 32 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. The device offers standard communication interfaces (two I2Cs, two SPIs/one I2S, one HDMI CEC and up to eight USARTs), one CAN, one 12-bit ADC, one 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.
The STM32F091xB/xC microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
The STM32F091xB/xC microcontrollers include devices in seven different packages ranging from 48 pins to 100 pins with a die form also available upon request. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included.
Key features
  • Core: ARM®32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  • Memories
    • 128 to 256 Kbytes of Flash memory
    • 32 Kbytes of SRAM with HW parity
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
    • Digital & I/Os supply: VDD= 2.0 V to 3.6 V
    • Analog supply: VDDA= VDDto 3.6 V
    • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
    • Programmable voltage detector (PVD)
    • Low power modes: Sleep, Stop, Standby
    • VBATsupply for RTC and backup registers
  • Clock management
    • 4 to 32 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
    • Internal 40 kHz RC oscillator
    • Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
  • Up to 88 fast I/Os
    • All mappable on external interrupt vectors
    • Up to 69 I/Os with 5V-tolerant capability and 19 with independent supply VDDIO2
  • 12-channel DMA controller
  • One 12-bit, 1.0 μs ADC (up to 16 channels)
    • Conversion range: 0 to 3.6 V
    • Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
  • One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
  • Two fast low-power analog comparators with programmable input and output
  • Up to 24 capacitive sensing channels for touchkey, linear and rotary touch sensors
  • Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
  • 12 timers
    • One 16-bit advanced-control timer for 6 channel PWM output
    • Independent and system watchdog timers
    • SysTick timer
  • Communication interfaces
    • Two I2C interfaces supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, one supporting SMBus/PMBus and wakeup