STMicroelectronics STM32F071C8U7TR
Manufacturer No:
STM32F071C8U7TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
Description:
Mainstream Arm Cortex-M0 Access line MCU with 64 Kbytes of Flash memory, 48 MHz CPU and CEC functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
STM32F071C8U7TR Information
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Min Volt
  • 2.0
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Core
  • Arm Cortex-M0
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Industrial
  • Package Name
  • UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
  • Supply Voltage Min Volt
  • 2.0
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage Max Volt
  • 3.6
  • Core
  • Arm Cortex-M0
  • ECCN US
  • 3A991.a.2
  • ECCN EU
  • NEC
  • Packing Type
  • Tape And Reel
  • RoHS Status
  • Grade
  • Industrial
  • Package Name
  • UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32F071C8U7TR.
The STM32F071x8/xB microcontrollers incorporate the high-performance Arm®Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at up to 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 128 Kbytes of Flash memory and 16 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (two I2Cs, two SPI/one I2S, one HDMI CEC and four USARTs), one 12-bit ADC, one 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.
The STM32F071x8/xB microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
The STM32F071x8/xB microcontrollers include devices in six different packages ranging from 48 pins to 100 pins with a die form also available upon request. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included.
Key features
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0 CPU,
    frequency up to 48 MHz
  • Memories
    • 64 to 128 Kbytes of Flash memory
    • 16 Kbytes of SRAM
      with HW parity
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
    • Digital and I/O supply: VDD = 2.0 V to 3.6 V
    • Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
    • Selected I/Os: VDDIO2 = 1.65 V to 3.6 V
    • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
    • Programmable voltage detector (PVD)
    • Low power
      modes: Sleep, Stop, Standby
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • Clock management
    • 4 to 32 MHz crystal oscillator
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
    • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
    • Internal 40 kHz RC oscillator
    • Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
  • Up to 87 fast I/Os
    • All mappable on external interrupt vectors
    • Up to 68 I/Os with 5V tolerant capability and 19 with independent supply VDDIO2
  • 7-channel DMA controller
  • One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
    • Conversion range: 0 to 3.6 V
    • Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V
  • One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
  • 2 fast low-power analog comparators with programmable input and output
  • Up to 24 capacitive sensing channels for touchkey, linear and rotary touch sensors
  • Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
  • 12 timers
    • One 16-bit advanced-control timer for six-channel PWM output
    • Independent and system watchdog timers
    • SysTick timer
  • Communication interfaces
    • 2 I2C interfaces supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, one supporting SMBus/PMBus and wakeup