ST STM32F031K4U6TR
Manufacturer No:
STM32F031K4U6TR
Manufacturer:
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F03 3.3V 32-UFQFN Exposed Pad
STM32F031K4U6TR Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Factory Lead Time
- 10 Weeks
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 32-UFQFN Exposed Pad
- Surface Mount
- YES
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Series
- STM32F0
- JESD-609 Code
- e3
- Part Status
- Active
- Type
- Parameter
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 32
- ECCN Code
- 3A991.A.2
- Terminal Finish
- Matte Tin (Sn)
- Technology
- CMOS
- Terminal Position
- QUAD
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 3.3V
- Terminal Pitch
- 0.8mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ST STM32F031K4U6TR.
STM32F031K4U6TR Overview
A 32-UFQFN Exposed Pad package is included. In total, it has 27 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 32-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32F0 series components belong to this electrical component. Its program memory size is 16KB 16K x 8. There is a ARM® Cortex®-M0 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 32 terminations in total. The part works on a 32-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has YES DMA channels. STM32F03 is the base part number that you can use to find alternatives. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 32MHz.