ST STLQ015M18R
ST STLQ015M18R
ST STLQ015M18R
Manufacturer No:
STLQ015M18R
Manufacturer:
ST
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed STLQ015 PMIC SC-74A, SOT-753
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
STLQ015M18R Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
  • STLQ015
  • Current - Supply (Max)
  • 2.4μA
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 1.8V
  • Output Type
  • Fixed
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 150mA
  • Control Features
  • Enable
STLQ015M18R Description
With an input voltage range of 1.5 V to 5.5 V and a typical dropout voltage of 112 mV, the STLQ015 can deliver a maximum current of 150 mA. This device's quiescent current, which is only 1.4 A at maximum output current, is its distinguishing characteristic. With a ceramic capacitor on the output, the gadget is steady. It provides extremely little quiescent current and increases the battery life of applications needing a lot of standby time. The STLQ015 is placed in shutdown mode by the enable logic control function, which lowers overall current usage to 1 nA. Thermal protection and short-circuit constant-current limiting are also features of the gadget. Typical uses include the power supply for microcontrollers, electronic sensors, and battery-operated portable equipment.
STLQ015M18R Features
  • Output voltage tolerance: ± 2% at 25 °C
  • 150 mA guaranteed output current
  • Wide range of output voltages: 0.8 V to 3.3 V in 100 mV steps
  • Logic-controlled electronic shutdown
  • Compatible with ceramic capacitor (COUT = 1 μF)
  • Internal current and thermal limit
  • Temperature range: from -40 °C to 125 °C