Microchip SST26VF064B-104I/SM
Microchip SST26VF064B-104I/SM
Microchip SST26VF064B-104I/SM
Manufacturer No:
SST26VF064B-104I/SM
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
64Mb 2.7V TO 3.6V SQI Flash Memory
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
SST26VF064B-104I/SM Information
  • Type
  • Parameter
  • Density
  • 64 Mbit
  • Operating Voltage Min (V)
  • 2.3
  • Operating Voltage Max (V)
  • 3.6
  • Max. Clock Freq.
  • 104 MHz
  • Page Size (Bytes)
  • 256
  • Write Protected
  • No
  • Write Protect Scheme
  • Software Configurable
  • Endurance
  • Data Retention
  • 100
  • Bus Modes
  • SPI,SDI,SQI
  • Type
  • Parameter
  • Battery Backup
  • No
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip SST26VF064B-104I/SM.
The SST26VF064B Serial Quad I/O (SQI) flash device utilizes a 4-bit multiplexed I/O serial interface to boost performance while maintaining the compact form factor of standard serial flash devices. SST26VF064B also support full command-set compatibility to traditional Serial Peripheral Interface (SPI) protocol. Operating at frequencies reaching 104 MHz, the SST26VF064B enables minimum latency execute-in-place (XIP) capability without the need for code shadowing on an SRAM. The device’s high performance and reliability make it the ideal choice for Network Appliance, DSL and Cable Modems, Wireless Lan, Computing, Digital TV, Smart Meter, Server, Set Top Box, Automotive and other Industrial applications. Further benefits are achieved with SST’s proprietary, high-performance CMOS SuperFlash® technology, which significantly improves performance and reliability, and lowers power consumption for high bandwidth, compact designs.
  • x1/x2/x4 Serial Peripheral Interface (SPI) Protocol and SQI protocol
  • Burst Modes- Continuous linear burst, 8/16/32/64 Byte linear burst with wrap-around
  • Page-Program- 256 Bytes per page in x1 or x4 mode
  • Low Power Consumption: Active Read current: 15 mA (typical @ 104 MHz), Standby Current: 15 µA (typical)
  • Serial Flash Discoverable Parameters (SFDP)
  • Industrial -40ºC to +85ºC and Extended -40ºC to +105ºC
  • Packages Available: 8-contact WDFN (6mm x 5mm), 8-lead SOIC (208 mil), 16-lead SOIC (300 mil), 24-ball TBGA (6mm x 8mm)