SPTECH SPT25N120T1
SPTECH SPT25N120T1
Manufacturer No:
SPT25N120T1
Manufacturer:
SPTECH
Package:
Description:
250W 50A 1.2kV FS (Field Stop) TO-247-3 Single IGBTs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
SPT25N120T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TO-247-3
  • Td(off)
  • 200ns
  • Pd - Power Dissipation
  • 250W
  • Td(on)
  • 45ns
  • Current - Collector(Ic)
  • 50A
  • Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces)
  • 1.2kV
  • IGBT Type
  • FS (Field Stop)
  • Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic)
  • 5.2V@250uA
  • Operating Temperature
  • -40℃~+150℃
  • Gate Charge(Qg)
  • 135nC@15V
  • Type
  • Parameter
  • Vce Saturation(VCE(sat))
  • 2.05V@25A,15V
  • Reverse Recovery Time(trr)
  • 180ns
  • Switching Energy(Eoff)
  • 750uJ
  • Turn-On Energy (Eon)
  • 2.2mJ
  • Voltage - Forward(Vf)
  • 3V@25A