NXP SPC5633MF1MLQ80
NXP SPC5633MF1MLQ80
NXP SPC5633MF1MLQ80
Manufacturer No:
SPC5633MF1MLQ80
Manufacturer:
NXP
Package:
LQFP
Description:
Microcontroller 144 Pin 80MHz 1.2V LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
SPC5633MF1MLQ80 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • LQFP
  • Number of Pins
  • 144
  • Weight
  • 1.319103g
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 144
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Type
  • Parameter
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 1.2V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Frequency
  • 80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Interface
  • CAN, EBI/EMI, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
  • 5.25V
  • Min Supply Voltage
  • 4.5V
  • Memory Size
  • 1MB
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP SPC5633MF1MLQ80.
SPC5633MF1MLQ80 Overview
LQFP-packages are available. There are 114 I/O ports on this device. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 144 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 1.2V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 1MB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 80MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 144 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. There is FLASH memory in this equipment. This device has 80 programmable input and output channels.
SPC5633MF1MLQ80 Features
LQFP package
Minimum temperature of -40°C