TI SN75LVDM977DLRG4
TI SN75LVDM977DLRG4
TI SN75LVDM977DLRG4
Manufacturer No:
SN75LVDM977DLRG4
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description:
56 Terminations 56 Pin 75LVDM977 Receivers 9 Bits 9/9 Drivers/Receivers 9 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75LVDM977DLRG4 Information
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 56
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • 56
  • Transceiver
  • Additional Feature
  • SUPPORTS SINGLE-ENDED AND LOW-VOLTAGE DIFFERENTIAL SCSI
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Line Driver or Receivers
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 9
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75LVDM977DLRG4.
SN75LVDM977DLRG4 Overview
LED drivers with the enhanced 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package will be able to drive a variety of common LEDs with ease.In this package, the receiver is mounted in the Tape & Reel (TR) format.Since this part is a Transceiver can transceiver, a number of solutions have been able to utiliTransceivere it for various purposes.Ideally, you should place this wide receiver on a Surface Mount-type PCB or development board.Power supply for this differential driver is 4.75V~5.25V.It is possible to have up to 9/9 receivers/drivers in use simultaneously with this electronic part.The operating temperature of this ic receiver is 0°C~70°C. It is primarily designed for applications with low temperatures.Driver ICs with a supply voltage range of 5V can operate efficiently.Integrated into this wide receiver are 56 terminations that are used for driving and receiving signals from data.A package consisting of 56 market standard pinouts is provided with this integrated circuit.With the part number 75LVDM977 identifying the product type, temperature, package, etc., you can search with it to see more variants.It is a 56-pin driver IC with enhanced power dissipation controls.Optical transceiver package size is greatly reduced due to downsizing of the ICs and high-density Surface Mount mounting technologies.There is a capability of 9-bit resolution with this ic receiver.Typically, the resolution of this receiver is specified to be 9 bits.It is possible to subcategoriLine Driver or Receiverse this rf transceiver module as Line Driver or Receivers.IC5V is a high performance driver IC designed to work with a 5V power supply.Additionally, the optical transceiver module's SUPPORTS SINGLE-ENDED AND LOW-VOLTAGE DIFFERENTIAL SCSI function provides improved signal management accuracy and stability.It is recommended that enough current be supplied to the VCC pin of the ic receiver, but not more than 26mA.
SN75LVDM977DLRG4 Features
Tape & Reel (TR) package
56 pin count
56 pins
5V power supply