TI SN75LVDM977DLR
TI SN75LVDM977DLR
TI SN75LVDM977DLR
Manufacturer No:
SN75LVDM977DLR
Manufacturer:
TI
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description:
56 Terminations 56 Pin 75LVDM977 Receivers 9 Bits 9/9 Drivers/Receivers 9 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75LVDM977DLR Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 56
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • 56
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Transceiver
  • Additional Feature
  • SUPPORTS SINGLE-ENDED AND LOW-VOLTAGE DIFFERENTIAL SCSI
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Line Driver or Receivers
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 9
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75LVDM977DLR.
SN75LVDM977DLR Overview
Designed for common LEDs, this driver IC features an enhanced 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.There is a Tape & Reel (TR) package for this receiver.The Transceiver can transceiver type enables this part to be used in a wide range of applications.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this wide receiver.A differential driver like this uses 4.75V~5.25V of power.The field can have up to 9/9 eligible receivers/drivers at once when using this electronic part.IC receiver's like this are designed for applications requiring a 0°C~70°C operating temperature.An output voltage range of 5V is sufficient to run this line driver ic efficiently.There are 56 terminations in this wide receiver so that signals can be driven from the data and received.The transceiver is packaged with 56 market standard pinouts so that it can be easily used.You can search with 75LVDM977 to get more variants of this part, since it identifies the product type, temperature, package, etc.56-pin driver chip with enhanced power dissipation.A combination of optical transceiver downsizing and high-density Surface Mount mounting reduces the package size dramatically.In this ic receiver, the resolution was able to be set to a maximum of 9 bits.In the case of this receiver, a resolution of 9 bits is typically specified.There is a subcategory called Line Driver or Receivers for this rf transceiver module.It is designed so that it can be operated from a 5V power supply with this driver IC.A SUPPORTS SINGLE-ENDED AND LOW-VOLTAGE DIFFERENTIAL SCSI function is also included in this optical transceiver module, which improves stability and accuracy of signal management.
SN75LVDM977DLR Features
Tape & Reel (TR) package
56 pin count
56 pins
5V power supply