TI SN75LBC777DWG4
TI SN75LBC777DWG4
TI SN75LBC777DWG4
Manufacturer No:
SN75LBC777DWG4
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
20 Terminations 5V 20 Pin 75LBC777 Receivers 3/2 Drivers/Receivers 2 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
SN75LBC777DWG4 Information
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Weight
  • 537.308512mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Transceiver
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • ONE DIFFERENTIAL OUTPUT DRIVER ALSO AVAILABLE
  • Subcategory
  • Line Driver or Receivers
  • Technology
  • BICMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Terminal Position
  • DUAL
SN75LBC777DWG4 Overview
LED drivers benefit from this IC's enhanced 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The Tube package contains this receiver.Since this is a Transceiver can transceiver, many solutions can use it for a variety of functions.Any Surface Mount-type PCB or development board can be used with this wide receiver.This differential driver requires a 4.75V~5.25V power supply.At any given time, there can be up to 3/2 eligible receivers/drivers for this electronic part.IC receiver likes this one are designed for use in applications where operating temperatures are 0°C~70°C.5V is the supply voltage range that this line driver ic can efficiently operate with.In this wide receiver, 20 terminations are integrated for driving and receiving signals from data.Transceiver comes with 20 standard pinouts that meet the market's requirements.For more variants of this part, try searching with the base part number 75LBC777, which indicates the product type, temperature, package, etc.An enhanced power dissipation control driver IC featuring 20 pins.The package size of this optical transceiver has been dramatically reduced by downsizing ICs and using high-density Surface Mount mounting techniques.There is a supply voltage of 5V on the input of this transceiver module, so it can be operated from that source.In this category, this rf transceiver module belongs to the Line Driver or Receivers subcategory.There is one driver IC in this package which is intended to be operated by 5V of power.There are 2 receivers inside.The integrator circuit comes with embedded 3 drivers.In addition, the optical transceiver module incorporates a ONE DIFFERENTIAL OUTPUT DRIVER ALSO AVAILABLE function that improves the overall stability and accuracy of the signal management.A total of 1 circuits are integrated into this transceiver module, making it an extremely complex transceiver module.
SN75LBC777DWG4 Features
Tube package
20 pin count
20 pins
5V power supply