TI SN75LBC776DW
TI SN75LBC776DW
TI SN75LBC776DW
Manufacturer No:
SN75LBC776DW
Manufacturer:
TI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
20 Terminations 5V 20 Pin 75LBC776 Receivers 2/3 Drivers/Receivers 2 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
SN75LBC776DW Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Weight
  • 537.308512mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Transceiver
  • Technology
  • BICMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Base Part Number
  • 75LBC776
  • Pin Count
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75LBC776DW.
SN75LBC776DW Overview
Driver ICs with enhanced 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages are excellent for driving LEDs with common characteristics.In the Tube package, this receiver is mounted.With its Transceiver can transceiver design, this part can be incorporated into a wide range of solutions.The wide receiver can be mounted on any Surface Mount-type PCB or development board.In terms of power supply, this differential driver utilizes 4.75V~5.25V.As many as 2/3 eligible receivers/drivers can be used simultaneously with this electronic part.Applications with operating temperatures of 0°C~70°C have been designed primarily for this ic receiver.There is a voltage range of 5V for this line driver ic, so it can operate efficiently.The integrated terminations of this wide receiver allow it to drive and receive signals from data.The pinouts for this transceiver are standardized to meet the needs of the market.75LBC776 is the base part number for this part, and it identifies the product type, temperature, packaging, etc., so you can search for more variants with it.An enhanced power dissipation control is provided by this 20-pin driver IC.As a result of optical transceiver downsizing and high-density Surface Mount mounting technologies, its package size has been greatly reduced.As mentioned above, the transceiver module is designed to operate from an input voltage supply of 5V.Driver ICs are designed to work with a 5V power supply and this driver IC is one of them.A 3 receiver is included.The integrator circuit has embedded 2 drivers.This transceiver module consists of 1 circuits in total, and they all work together.
SN75LBC776DW Features
Tube package
20 pin count
20 pins
5V power supply