TI SN75C3238EDWR
TI SN75C3238EDWR
TI SN75C3238EDWR
Manufacturer No:
SN75C3238EDWR
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
28 Terminations 5V 28 Pin 75C3238 Receivers 5/3 Drivers/Receivers 3 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75C3238EDWR Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 28
  • Weight
  • 730.794007mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 28
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
  • Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75C3238EDWR.
SN75C3238EDWR Overview
Due to the enhanced 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, this driver IC is excellent for driving common LEDs.Tape & Reel (TR) package is used for this receiver.Several solutions have used this Transceiver can transceiver in a variety of applications due to its Transceiver IC nature.PCBs or development boards with Surface Mount-types can accommodate this wide receiver.A power supply of 3V~5.5V is used by this differential driver.Up to 5/3 receivers/drivers can be installed simultaneously on this electronic part.For applications where the operating temperature is 0°C~70°C, this ic receiver was designed primarily.With a voltage range of 3.3V, this driver IC can operate efficiently.In order to drive and receive signals from data, this wide receiver has 28 terminations integrated.In this package, you will find 28 market-standard pinouts for this transceiver.This part number 75C3238 can be used to search for more variants based on the product type, temperature, package, etc.An enhanced power dissipation driver IC with 28 pins.A dramatic reduction in package size is achieved through optical transceiver downsizing and high-density Surface Mount mounting technologies.This transceiver module is designed to operate from an input voltage supply of 5V.There is a subcategory named Line Driver or Receivers for this rf transceiver module.The module isolated transceiver contains 3 receivers.5 drivers are embedded on the integrator circuit.
SN75C3238EDWR Features
Tape & Reel (TR) package
28 pin count
28 pins