TI SN75C3238EDWG4
TI SN75C3238EDWG4
TI SN75C3238EDWG4
Manufacturer No:
SN75C3238EDWG4
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
28 Terminations 28 Pin 75C3238 Receivers 5/3 Drivers/Receivers 3 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75C3238EDWG4 Information
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 28
  • Weight
  • 730.794007mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Number of Terminations
  • 28
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Transceiver
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75C3238EDWG4.
SN75C3238EDWG4 Overview
LED drivers benefit from this IC's enhanced 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The Tube package contains this receiver.Since this is a Transceiver can transceiver, many solutions can use it for a variety of functions.Any Surface Mount-type PCB or development board can be used with this wide receiver.This differential driver requires a 3V~5.5V power supply.At any given time, there can be up to 5/3 eligible receivers/drivers for this electronic part.IC receiver likes this one are designed for use in applications where operating temperatures are 0°C~70°C.3.3V is the supply voltage range that this line driver ic can efficiently operate with.In this wide receiver, 28 terminations are integrated for driving and receiving signals from data.Transceiver comes with 28 standard pinouts that meet the market's requirements.For more variants of this part, try searching with the base part number 75C3238, which indicates the product type, temperature, package, etc.An enhanced power dissipation control driver IC featuring 28 pins.The package size of this optical transceiver has been dramatically reduced by downsizing ICs and using high-density Surface Mount mounting techniques.ICs implement a total of 1 transceivers.There are 3 receivers inside.The integrator circuit comes with embedded 5 drivers.
SN75C3238EDWG4 Features
Tube package
28 pin count
28 pins