TI SN75C3238EDW
TI SN75C3238EDW
TI SN75C3238EDW
Manufacturer No:
SN75C3238EDW
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
28 Terminations 28 Pin 75C3238 Receivers 5/3 Drivers/Receivers 3 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75C3238EDW Information
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 28
  • Weight
  • 730.794007mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Number of Terminations
  • 28
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75C3238EDW.
SN75C3238EDW Overview
Designed for common LEDs, this driver IC features an enhanced 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.There is a Tube package for this receiver.The Transceiver can transceiver type enables this part to be used in a wide range of applications.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this wide receiver.A differential driver like this uses 3V~5.5V of power.The field can have up to 5/3 eligible receivers/drivers at once when using this electronic part.IC receiver's like this are designed for applications requiring a 0°C~70°C operating temperature.An output voltage range of 3.3V is sufficient to run this line driver ic efficiently.There are 28 terminations in this wide receiver so that signals can be driven from the data and received.The transceiver is packaged with 28 market standard pinouts so that it can be easily used.You can search with 75C3238 to get more variants of this part, since it identifies the product type, temperature, package, etc.28-pin driver chip with enhanced power dissipation.A combination of optical transceiver downsizing and high-density Surface Mount mounting reduces the package size dramatically.Transceivers implemented by this IC total 1 in total.In addition to that, it contains 3 receivers as well.Embedded 5 drivers are included on the integrator circuit.It is important to supply enough input current to the VCC pin of the ic receiver, but not exceeding 2mA.
SN75C3238EDW Features
Tube package
28 pin count
28 pins