TI SN75C3223EDWR
TI SN75C3223EDWR
TI SN75C3223EDWR
Manufacturer No:
SN75C3223EDWR
Manufacturer:
TI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
20 Terminations 5V 20 Pin 75C3223 Receivers 2/2 Drivers/Receivers 2 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75C3223EDWR Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Weight
  • 500.709277mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Transceiver
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75C3223EDWR.
SN75C3223EDWR Overview
LED drivers benefit from this IC's enhanced 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The Tape & Reel (TR) package contains this receiver.Since this is a Transceiver can transceiver, many solutions can use it for a variety of functions.Any Surface Mount-type PCB or development board can be used with this wide receiver.This differential driver requires a 3V~5.5V power supply.At any given time, there can be up to 2/2 eligible receivers/drivers for this electronic part.IC receiver likes this one are designed for use in applications where operating temperatures are 0°C~70°C.3.3V is the supply voltage range that this line driver ic can efficiently operate with.In this wide receiver, 20 terminations are integrated for driving and receiving signals from data.Transceiver comes with 20 standard pinouts that meet the market's requirements.For more variants of this part, try searching with the base part number 75C3223, which indicates the product type, temperature, package, etc.An enhanced power dissipation control driver IC featuring 20 pins.The package size of this optical transceiver has been dramatically reduced by downsizing ICs and using high-density Surface Mount mounting techniques.In most cases, the receiver will be specified with a 2-bit resolution.There is a supply voltage of 5V on the input of this transceiver module, so it can be operated from that source.ICs implement a total of 1 transceivers.The integrator circuit comes with embedded 2 drivers.In addition, the optical transceiver module incorporates a ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY function that improves the overall stability and accuracy of the signal management.
SN75C3223EDWR Features
Tape & Reel (TR) package
20 pin count
20 pins