TI SN75C3223EDWG4
TI SN75C3223EDWG4
TI SN75C3223EDWG4
Manufacturer No:
SN75C3223EDWG4
Manufacturer:
TI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
20 Terminations 20 Pin 75C3223 Receivers 2/2 Drivers/Receivers 2 Functions
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN75C3223EDWG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Weight
  • 500.709277mg
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Transceiver
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN75C3223EDWG4.
SN75C3223EDWG4 Overview
This driver chip is excellent for driving common LEDs due to its enhanced 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The package of this receiver is Tube.It has proved to be a valuable component for a variety of applications since it is a Transceiver can transceiver.On any Surface Mount-type PCB or development board, you can install this wide receiver.It takes 3V~5.5V from the power supply to run this differential driver.During operation, this electronic part may have up to 2/2 eligible receivers/drivers.IC receiver is designed for applications with a temperature of 0°C~70°C.Driver ICs in this category can operate efficiently with a supply voltage range of 3.3V.Wide receiver has 20 terminations built in for driving or receiving signals from data.As a standard package, this transceiver comes with a 20-pin layout that follows the market standard.Since the base part number 75C3223 uniquely identifies the product type, temperature, package, etc., you can use it to find more variations.20-pin driver IC with improved power dissipation control.This package size decreases dramatically due to optical transceiver downsizing and high-density Surface Mount mounting technologies.As a general rule, this receiver has a resolution of 2 bits that is usually specified.There is one driver IC that is designed to operate from a 3.3/5V power supply, and only one driver IC in total.There are 1 transceivers in total implemented by this IC.On the part, 2 drivers are embedded in order to facilitate the operation of the device.ICs with ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY functions also improve the overall stability and accuracy of signal management.
SN75C3223EDWG4 Features
Tube package
20 pin count
20 pins