TI SN74LVCZ240ADBRG4
TI SN74LVCZ240ADBRG4
TI SN74LVCZ240ADBRG4
Manufacturer No:
SN74LVCZ240ADBRG4
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
DUAL Buffer, Inverting 2.7V~3.6V 3-State Buffers 74LVCZ Series 74LVCZ240 20 Pins 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN74LVCZ240ADBRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74LVCZ
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Type
  • Parameter
  • Subcategory
  • Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~3.6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN74LVCZ240ADBRG4.
SN74LVCZ240ADBRG4 Overview
Logical driver uses a neat 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2.7V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCZ series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. Transceiver shares the LVC/LCX/Z family's comprehensive benefits and features. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74LVCZ240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. In quiescent state, the electronic part uses 100μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. It is sufficient to make 8 outputs. ENABLE LOW control technology is used to start up the automotive buffer.