TI SN74LVCZ240ADBRE4
TI SN74LVCZ240ADBRE4
TI SN74LVCZ240ADBRE4
Manufacturer No:
SN74LVCZ240ADBRE4
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
DUAL Buffer, Inverting 2.7V~3.6V 3-State Buffers 74LVCZ Series 74LVCZ240 20 Pins 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN74LVCZ240ADBRE4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • 74LVCZ
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 20
  • Subcategory
  • Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
  • TAPE AND REEL
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~3.6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 2
  • Supply Voltage
  • 3.3V
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN74LVCZ240ADBRE4.
SN74LVCZ240ADBRE4 Overview
Buffer uses a neat 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. This logic IC uses the Tape & Reel (TR) external packaging. This digital buffer is available in the Surface Mount mount. This is a typical Buffer, Inverting logic integrated circuit that sees a broad field of applications. This network transceiver is fed with a supply voltage of 2.7V~3.6V. This automotive buffer is qualified to operate within the ambient temperature of -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of It is 24mA 24mA. Digital buffer can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. It is one of the 74LVCZ series transceivers. 20 terminations with different functions. It reuqires a supply voltage of 3.3V. This electronic component belongs to the LVC/LCX/Z family. 20 pins are set with the electrical part. It is suitable for Surface Mount applications. It has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The network transceiver employs 4 bits for each element. You can search 74LVCZ240 for other related electronic component. Specifically, It is a kind of Bus Driver/Transceivers. In quiescent state, the electronic component uses 100?A. It is generally sold in TAPE AND REEL package. It is able to output 3 signal lines. Because of its 8 lines level input capability, It is more cost-effective on transimitting signals. ENABLE LOW control technology starts up the logical driver.