TI SN74LVCZ240ADBR
TI SN74LVCZ240ADBR
TI SN74LVCZ240ADBR
Manufacturer No:
SN74LVCZ240ADBR
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
IC BUFFER INVERTING 3.6V 20-SSOP.Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SSOP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN74LVCZ240ADBR Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • 74LVCZ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Bulk
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 34 Weeks
  • Current - Output High, Low
  • 24mA, 24mA
  • Input Type
  • Logic Type
  • Buffer, Inverting
  • Parameter
  • Number of Bits per Element
  • 4
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C (TA)
  • Output Type
  • 3-State
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • 20-SSOP
  • Voltage - Supply
  • 2.7V ~ 3.6V