TI SN74LVC2G32DCTRG4
TI SN74LVC2G32DCTRG4
TI SN74LVC2G32DCTRG4
Manufacturer No:
SN74LVC2G32DCTRG4
Manufacturer:
TI
Package:
LSSOP, SSOP8,.16
Description:
IC GATE OR 2CH 2-INP SM8.OR Gate IC 2 Channel SM8
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
SN74LVC2G32DCTRG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • 74LVC
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Discontinued at Digi-Key
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Output High, Low
  • 32mA, 32mA
  • Current - Quiescent (Max)
  • 10 µA
  • Features
  • Input Logic Level - High
  • 1.7V ~ 2V
  • Type
  • Parameter
  • Input Logic Level - Low
  • 0.7V ~ 0.8V
  • Logic Type
  • OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
  • 3.2ns @ 5V, 50pF
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Circuits
  • 2
  • Number of Inputs
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
  • 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
  • Supplier Device Package
  • SM8
  • Voltage - Supply
  • 1.65V ~ 5.5V