TI SN74LV14APWG4
TI SN74LV14APWG4
TI SN74LV14APWG4
Manufacturer No:
SN74LV14APWG4
Package:
TSSOP
Description:
3.3V V 10.6 ns ns 27 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 20?A ?A
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN74LV14APWG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Number of Pins
  • 14
  • Weight
  • 57.209338mg
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Pbfree Code
  • yes
  • Number of Terminations
  • 14
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Gates
  • Packing Method
  • TUBE
  • Technology
  • CMOS
  • 260
  • Number of Functions
  • 6
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN74LV14APWG4.
SN74LV14APWG4 Overview
Packed in TSSOP, the part is convenient for shipping overseas. There are 14 terminations totally. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It represents the LV/LV-A/LVX/H product family. 14 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. The part supports 1 inputs. In the quiescent state, the part has 20?A current flowing through it. This logic device is a typical Gates. The part bears a load capacitance of 50pF. It is packed with the industry TUBE method. As specified in datasheets, the part requires 3.3V power supplies. Totally, there are 6 elements used for operation. The part can function from 5V. The device should not operate under environment where temperature is higher than 125°C. According to test statistics, the minimal operating temeprature of the part would be -40°C. In normalsituation, users should not supply the device with voltage higher than 5.5V. The lowest voltage fed to the part should be 2V. The output current is rated 12mA.