TI SN74LV14APWE4
TI SN74LV14APWE4
TI SN74LV14APWE4
Manufacturer No:
SN74LV14APWE4
Manufacturer:
TI
Package:
TSSOP
Description:
3.3V V 10.6 ns ns 27 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 20?A ?A
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SN74LV14APWE4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Number of Pins
  • 14
  • Weight
  • 57.209338mg
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 14
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Gates
  • Packing Method
  • TUBE
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 6
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Pin Count
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN74LV14APWE4.
SN74LV14APWE4 Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in TSSOP. Total terminations are 14. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. The chip is a part of LV/LV-A/LVX/H. The part body is injected with 14 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. 1 inputs are supported by the part. The part has 20?A current flowing through it in the quiescent state. The logic device is a typical Gates. 50pF is the load capacitance of the part. The industry TUBE method is included. According to the datasheet, the part requires 3.3V power supply. The total number of elements used for operation is 6. This chip has a 5V volt operating supply voltage. When the temperature is higher than 125°C, the device should not be operated. Test statistics indicate that the minimum operating temperature of the part would be -40°C. A voltage higher than 5.5V should not be supplied to the device in normalcircumstances. 2V should be the lowest voltage fed to the part. 12mA is the output current rating.