TI SN74F241N
TI SN74F241N
TI SN74F241N
Manufacturer No:
SN74F241N
Manufacturer:
TI
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
IC BUFF NON-INVERT 5.5V 20-PDIP.Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-PDIP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
SN74F241N Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Series
  • 74F
  • Packaging
  • Bulk, Tube
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 18 Weeks
  • Current - Output High, Low
  • 15mA, 64mA
  • Input Type
  • Logic Type
  • Buffer, Non-Inverting
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Type
  • Parameter
  • Number of Bits per Element
  • 4
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 70°C (TA)
  • Output Type
  • 3-State
  • Package / Case
  • 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Supplier Device Package
  • 20-PDIP
  • Voltage - Supply
  • 4.5V ~ 5.5V